MERA Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie złącza i złączki elektryczne następujących producentów:
Budowa złącza prostokątnego
Złącza są mechanicznymi elementami obwodu elektrycznego, przenoszącymi sygnały elektryczne lub energię, umożliwiającymi jego wielokrotne łączenie i rozłączanie np. w celu łatwej wymiany innych elementów tego obwodu. Złącza składają się z dwóch części: męskiej i żeńskiej. Podstawowe elementy w konstrukcji złącza to:
- wkłady stykowe – męski i żeński – w których zainstalowane są kontakty; wraz z kontaktami stanowią główne elementy złącza;
- kontakty (styki), zapewniające połączenie elektryczne; zależnie od typu mogą być na stałe zintegrowane z wkładem lub wymienne; męskie kontakty nazywane są pinami, zaś żeńskie – gniazdami pinów;
- obudowy złącza, w których umieszczane są wkłady; występują w wersjach na kabel i panelowych/do montażu powierzchniowego; zapewniają mechaniczne połączenie złącza;
- przepusty (dławiki) kablowe – w obudowach do montażu powierzchniowego i na kabel.
W złączach stosuje się kilka technik mocowania przewodów do styków. W zależności od potrzeby zmieniania w przyszłości konfiguracji, szybkości i łatwości montażu oraz zapewnienia odpowiednich parametrów połączenia, wyróżnia się następujące rozwiązania: lutowanie, zagniatanie, zaciski śrubowe oraz zaciski sprężynowe. Kontakty występują w różnych rozmiarach, zależnie od średnicy podłączanego przewodu. Styki do złączy produkowane są w wersji posrebrzanej lub pozłacanej.
Obudowy złącz wykonywane są zwykle jako odlewy z tłoczonego ciśnieniowo aluminium, z tworzywa, oraz toczone i niklowane odlewy z mosiądzu.
Ze względu na kształt obudowy złącza możemy podzielić na okrągłe i prostokątne. Złącza prostokątne charakteryzują się dużymi rozmiarami i liczbą kontaktów od 2 do 216. Złącza okrągłe są zdecydowanie mniejsze od prostokątnych, a liczba styków wacha się w nich od 2 do 128.
Obudowy złączy prostokątnych mogą być wyposażone w zapięcia (pojedyncze lub podwójne), które dodatkowo zwiększają pewność i szczelność połączenia mechanicznego. W przypadku złączy okrągłych analogiczną funkcję spełniają nakrętki spinające, gwintowane lub bagnetowe.
Westec® – specjalizuje się w produkcji złączy przemysłowych prostokątnych, wielostykowych, na napięcie do 830 V i prądy do 80 A. W celu ochrony przed korozją oraz utratą ochrony IP wybrane elementy złączy wykonane są ze stali nierdzewnej. Obudowy są aluminiowe lub z tworzyw. Liczba styków wynosi od 3 do 48.
Harting® – złącza elektryczne tej firmy są dobrze znane w Polsce. Są to między innymi zącza przemysłowe prostokątne na napięcia do 4000 V i prądy do 350 A. Liczba kontaktów wacha się od 3 do 216. Inne złącza tej firmy to złącza do płytek drukowanych, do połączeń taśmowych oraz złącz typu D-Sub i wielopolowe złącza modułowe.
Binder® – produkuje okrągłe złącza elektryczne i sygnałowe, które są szeroko stosowane w przyrządach pomiarowych i automatyce. Wiele rozwiązań w asortymencie złączy firmy Bindermożna zaliczyć do złączy miniaturowych. Ilość pinów w złączu (tylko w wersji pozłacanej) wynosi od 2 do 24.
Amphenol® – specjalizuje się w okrągłych przemysłowych złączach elektrycznych i sygnałowych. Między innymi produkuje złącza pracujące w bardzo trudnych warunkach, dla potrzeb wojska (seria złącz MIL). Amphenol produkuje także jedną serie złącz przemysłowych prostokątnych. Złącza Amphenola znajdują zastosowanie w aparaturze medycznej i laboratoryjnej, w przyrządach pomiarowych i kontrolnych, automatyce, w przemyśle górniczym, w urządzeniach spawalniczych, w przemyśle środków transportu i maszynowym. Ilość pinów: od 1 do 128 i więcej.
WAGO® produkuje: złączki listwowe (14 rodzajów) i elektroniczne, złączki i listwy zaciskowe (6 rodzajów), wielowtyki (19 rodzajów). Na uwagę zasługuje system złączek i połączeń wtykowych WAGO X-COM dla środków transportu np. elektrowozów. Duży wpływ na koszty automatyki może mieć zastosowanie modułowych z grupy ELECTRONIC C.